HOME     |    HISTORY     |    POWER POLL     |    RANKINGS     |    HALL OF FAME     |    DIRECTORS
 

 

 

 

 

 

 

  GREATER NORTHWEST FOOTBALL HALL OF FAME

SCHEDULE

 

 

2008 Game Results

 

 

March 1

 

Vancouver Vipers 17 @ Columbia River Coyotes 0

 

March 15

 

Oregon Monarchs 12 @ South Sound Shockers 38

Okanogan Commandos 6 @ Wenatchee Valley Rams 37

Blue Mountain Stars 35 @ Palouse Thunder 6

 

March 22

 

Spokane SaberCats 18 @ Palouse Thunder 20

Skagit Valley Lightning 6 @ Bellingham Bulldogs 28

Vancouver Vipers 6 @ Yakima Mavericks 12

 

March 29

 

Springfield Buzzards 24 @ Columbia River Coyotes 6

Rogue Warriors 13 @ Oregon Monarchs 49

Klamath Crusaders 8  @ High Desert Lightning 34

Umpqua Valley Knights 28 @ Vancouver Vipers 6

South Coast Storm 7 @ Oregon Outlaws 47

Tri City Knights 21 @ Skagit Valley Lightning 7

Wenatchee Valley Rams 14 @ Blue Mountain Stars 20

Bellingham Bulldogs 36 @ Columbia Basin Riverhawks 21

Okanogan Commandos 10 @ Palouse Thunder 7 OT

South Sound Shockers 52 @ Tacoma Invaders 0

 

April 5

 

Oregon Outlaws 66 @ Columbia River Coyotes 0

Rogue Warriors 14 @ Umpqua Valley Knights 12

Springfield Buzzards 41 @ South Coast Storm 6

Skagit Valley Lightning 14 @ Spokane SaberCats 40

South Sound Shockers 21 @ Yakima Mavericks 28

Wenatchee Rams 27 @ Tri City Knights 17

Blue Mountain Stars 29 @ Bellingham Bulldogs 15

 

April 12

 

Vancouver Vipers 15 @ High Desert Lightning 20

Oregon Monarchs 34 @ Oregon Outlaws 41

South Coast Storm 3 @ Rogue Warriors 34

Klamath Crusaders 16 @ Springfield Buzzards 32

Yakima Mavericks 34 @ Palouse Thunder 7

State Line Miners 12 @ Blue Mountain Stars 27

Okanogan Commandos 3 @ South Sound Shockers 28

Skagit Valley Lightning 27 @ Columbia Basin Riverhawks 16

Bellingham Bulldogs 11 @ Wenatchee Rams 41

 

April 19

 

Columbia River Coyotes 8 @ Oregon Monarchs 51

Oregon Outlaws 40 @ Vancouver Vipers 21

Rogue Warriors 26 @ Klamath Crusaders 20

Umpqua Valley Knights 14 @ South Coast Storm 13

Palouse Thunder 6 @ Tri City Knights 46

State Line Miners 0 @ Okanogan Commandos 17

Yakima Mavericks 40 @ Wenatchee Rams 32

Spokane SaberCats 14 @ Columbia Basin Riverhawks 7

South Sound Shockers 12 @ Bellingham Bulldogs 6

 

April 26

 

Tri City Knights 40 @ Blue Mountain Stars 24

Columbia Basin Riverhawks 0 @ South Sound Shockers 41

Willamette Valley Raiders 0 @ Bellingham Bulldogs 2 FFT

Palouse Thunder 20 @ State Line Miners 15

Wenatchee Rams 28 @ Skagit Valley Lightning 0

Okanogan Commandos 13 @ Spokane SaberCats 6

Renton Ravens 7 @ Yakima Mavericks 24

High Desert Lightning 13 @ Oregon Outlaws 26

Springfield Buzzards 6 @ Rogue Warriors 29

Vancouver Vipers 48 @ Columbia River Coyotes 0

Umpqua Valley Knights 46 Klamath Crusaders 14

 

May 3

 

Skagit Valley Lightning 28 @ Yakima Mavericks 38

Wenatchee Rams 35 @ State Line Miners 0

Spokane SaberCats 13 @ Palouse Thunder 19

Bellingham Bulldogs 21 @Tri City Knights 65

South Sound Shockers 17 @ Blue Mountain Stars 20

Columbia River Coyotes 0 @ High Desert Lightning 2 FFT

Oregon Monarchs 34 @ Vancouver Vipers 7

South Coast Storm 19 @ Klamath Crusaders 34

Umpqua Valley Knights 28 @ Springfield Buzzards 6

 

May 10

 

Oregon Monarchs 40 @ South Coast Storm 0

Oregon Outlaws 41 @ Klamath Crusaders 20

Vancouver Vipers 0 @ Springfield Buzzards 9

Columbia River Coyotes 0 @ Rogue Warriors 2 FFT

Bellingham Bulldogs 17 @ Skagit Valley Lightning 14

Okanogan Commandos 15 @ Columbia Basin Riverhawks 7

Yakima Mavericks 26 @ State Line Miners 16

Tri City Knights 14 @ South Sound Shockers 34

Blue Mountain Stars 57 @ Palouse Thunder 15

Spokane SaberCats 13 @ Wenatchee Rams 69

 

May 17

 

Wenatchee Valley Rams 24 @ South Sound Shockers 20

Columbia Basin Riverhawks 42 @ Palouse Thunder 26

Skagit Valley Lightning 14 @ Okanogan Commandos 55

Spokane SaberCats 18 @ State Line Miners 28

Yakima Mavericks 38 @ Bellingham Bulldogs 10

Umpqua Valley Knights 16 @ Oregon Monarchs 54

Springfield Buzzards 12 @ Oregon Outlaws 25

Vancouver Vipers 39 @ South Coast Storm 10

Rogue Warriors 13 @ High Desert Lightning 16

Klamath County Crusaders 2 @ Columbia River Coyotes 0 FFT

 

May 24

 

Okanogan Commandos 22 @ Bellingham Bulldogs 9

South Sound Shockers 39 @ Skagit Valley Lightning 2

Blue Mountain Stars 38 @ Yakima Mavericks 21

Tri City Knights 50 @ Spokane SaberCats 12

Columbia Basin Riverhawks 12 @ State Line Miners 13

 

May 31

 

Washington Cavaliers 0 @ South Sound Shockers 14

High Desert Lightning 2 @ South Coast Storm 0 FFT

Vancouver Vipers 34 @ Klamath Crusaders 35

Oregon Monarchs 56 @ Springfield Buzzards 0

Columbia River Coyotes 0 @ Umpqua Valley Knights 2 FFT

Oregon Outlaws 31 @ Rogue Warriors 6

 

June 7

 

South Sound Shockers 15 @ Okanogan Commands 21(EFL Playoffs)

Tri City Knights 41 @ Wenatchee Rams 14 (EFL Playoffs)

Springfield Buzzards 0 @ Rogue Warriors 42 (OFL Playoffs)

High Desert Lightning 7 @ Oregon Monarchs 47 (OFL Playoffs)

 

June 14

 

Tri City Knights 11 @ Blue Mountain Stars 40 (EFL Playoffs)

Okanogan Commandos 13 @ Yakima Mavericks 16 (EFL Playoffs)
Oregon Monarchs 21 @ Oregon Outlaws 20 (OFL Playoffs)

Rogue Warriors 21 @ Umpqua Valley Knights 12 (OFL Playoffs)

 

June 21

 

Yakima Mavericks 7 @ Blue Mountain Stars 20 (EFL Championship)

Rogue Warriors 14 @ Oregon Monarchs 55 (OFL Championship)

 

June 28

 

Blue Mountain Stars 28 @ Oregon Monarchs 48 GNFA Championship

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
  © 2008 GNFA GREATER NORTHWEST FOOTBALL ASSOCIATION.