HOME     |    HISTORY    |    ALL-TIME RECORDS    |   HALL OF FAME     |    HONORS   |    CONTACTS
 

 

 

 

SUPPORT THIS ARCHIVE

Support this archive page!

KEEP THESE PAGES AVAILABLE AND UPDATED

As little as $5/YR keeps this page and others active for others to view

 

  GREATER NORTHWEST FOOTBALL SCHEDULE

 

 

   

2011 GNFA Standings

PFL NORTH DIVISION W L PF PA PFL SOUTH DIVISION W L PF PA
Kitsap Bears 13 2 437 228 Portland Monarchs 12 1 611 127
South King Colts 7 4 310 255 Southern Oregon Renegades 11 3 292 127
Yakima Mavericks 7 5 345 215 Portland Raiders 6 6 183 250
Vancouver Vipers 9 5 357 414 Springfield Buzzards 6 221 215
South Sound Shockers 6 5 299 234 Klamath Crusaders 4 7 190 267
Grays Harbor Bearcats 5 6 373 292 Oregon Outlaws 3 7 138 204
Bellingham Bulldogs 3 8 257 410 Rogue Warriors 2 8 179 399
Snohomish Vikings 1 9 198 296 High Desert Lightning 0 10 47 372
                   
                   
Western Washington Division W L PF PA Eastern Washington Division W L PF PA
Bellingham Blitz 12 1 619 128 Okanogan County Commandos 10 2 240 159
Washington Wolfpack 8 2 416 156 Wenatchee Valley Rams 9 3 292 140
Innercity Shine 8 4 377 235 Spokane Wolfpack 7 3 224 118
Renton Ravens 7 7 363 443 Hermiston Hurricanes 4 7 204 197
Tacoma Invaders 3 7 208 295 Palouse Thunder 1 8 109 259
Puget Sound Outlaws 3 6 129 263 Columbia Basin Riverhawks 0 8 63 266
Olympic Peninsula Eagles 1 9 74 365          
Snohomish Thunder 1 7 78 292          
Cascade Xtreme 0 5 36 259          
Northwest Indy Division W L PF PA Professional Development W L PF PA
Pierce County Bengals (WA) 3 3 131 65 Tacoma Cobras 3 0 229 73
Umatilla Panthers (OR) 3 4 167 232 Bellingham Blitz *(WWFA) - - - -
Washington Cavaliers (WA) 3 6 112 237 Boise Buccaneers 5 8 231 291
          Salt Lake City Crush - - - -
          Bend Mountaineers - - - -
Rocky Mountain Northern W L PF PA Rocky Mountain AA Intermountain W L PF PA
Great Falls Gladiators 11 0 327 55 Idaho Falls Mustangs 10 1 243 136
Missoula Phoenix 6 4 243 109 Snake River Sabercats 9 3 270 149
Bitterroot Blaze 5 4 121 100 Idaho Matadors 7 3 251 113
Gallatin Valley Snow Devils 3 6 60 194 Utah Cobras 5 3 119 95
Clark Fork Rush 2 6 63 121 Mini Cassia Diggers 5 4 170 122
Glacier Knights 2 6 122 193 Davis Vipers 3 5 129 218
Helena Bearcats 2 6 27 194 Uintah Basin Oilers 3 5 80 169
          Upper Valley Vikings 1 7 81 181
          Wyoming Thunder 0 8 8 145
Rocky Mountain AAA * W L PF PA          
Treasure Valley Spartans 4 5 187 140          
Arco Anarchy 3 6 190 230          
Magic Valley Bulldawgs 1 7 83 322          

 

2011 Game Schedule/Results

 

March 12

Boise Buccaneers @ Treasure Valley Spartans (Scrimmage)

 

March 19

Palouse Thunder 14 Wenatchee Valley Rams 27

Columbia Basin Riverhawks 12 Hermiston Hurricanes 44

 

March 20

Okanogan County Commandos 6 Spokane Wolfpack 16

 

March 26

Washington Cavaliers 0 Vancouver Vipers 50

Okanogan County Commandos 20 Palouse Thunder 13

Wenatchee Valley Rams 37 Columbia Basin Riverhawks 6

Spokane Wolfpack 23 Hermiston Hurricanes 21

Boise Buccaneers 27 Snake River Saber Cats 28

 

April 2

Portland Raiders 12 Vancouver Vipers 26

Wenatchee Valley Rams 14 Okanogan County Commandos 18   KNCW

Palouse Thunder 8 Hermiston Hurricanes 18

Spokane Wolfpack 34 Columbia Basin Riverhawks 6

Umatilla County Panthers 14 Boise Buccaneers 7

 

April 9

Umatilla County Panthers 9 Portland Monarchs 28

Washington Cavaliers 6 Grays Harbor Bearcats 38

Columbia Basin Riverhawks 6 Okanogan County Commandos 30   KNCW

Hermiston Hurricanes 0 Wenatchee Valley Rams 28

Spokane Wolfpack 25 Palouse Thunder 14

Kitsap Bears 17 Renton Ravens 0

Clark Fork Rush 18 Gallatin Valley Snow Devils 6

Great Falls Gladiators 21 Missoula Phoenix 14

Idaho Falls Mustangs 40 Davis Vipers 28

Idaho Matadors 7 Snake River Sabercats 0

Mini Cassia Diggers 25 Upper Valley Vikings 7

Treasure Valley Spartans 40 Magic Valley Bulldawgs 0

Helana Bearcats 0 Glacier Knights 30

Arco Anarchy 22 Utah Renegades 6

 

April 16     *BORDER WAR @ Battle Ground, WA

* Vancouver Vipers (WA) 20 vs. Southern Oregon Renegades (OR) 14  - Overtime

* South Sound Shockers (WA) 48 Rogue Warriors (OR) 7

* Yakima Mavericks (WA) 2 Portland Monarchs (OR) 47

Okanogan County Commandos (WA) 27 Hermiston Hurricanes (OR) 16   KNCW

Columbia Basin Riverhawks (WA) 12 Palouse Thunder (ID) 34

Renton Ravens 20 Bellingham Blitz 48

Olympic Peninsula Eagles 14 Washington Cavaliers 26

Wenatchee Valley Rams 16 Spokane Wolfpack 13

Boise Buccaneers @ Mini-Cassia Diggers (Cancel)

Arco Anarchy 28 Logan Stampede 19

Bitterrroot Blaze 19 Missoula Phoenix 7

Gallatin Valley Snow Devils 14 Helena Bearcats 0

Idaho Falls Mustangs 22 Uintah Basin Oilers 13

Idaho Matadors 56 Davis Vipers 2

Snake River Sabercats 38 Utah Cobras 6

Treasure Valley Spartans 36 Utah Valley Desperados 0

Upper Valley Vikings 24 Wyoming Thunder 0

Clark Fork Rush 20 Glacier Knights 14

 

April 23

Bellingham Bulldogs 18 Snohomish Vikings 34

South King Colts 9 Kitsap Bears 21

South Sound Shockers 17 Grays Harbor Bearcats 34

Vancouver Vipers 21 Yakima Mavericks 20

Portland Monarchs 62 Klamath Crusaders 0

Springfield Buzzards 6 Oregon Outlaws 12 - Overtime

Portland Raiders 15 High Desert Lightning 0

Southern Oregon Renegades 14 Rogue Warriors 6

Spokane Wolfpack 28 Okanogan County Commandos 7  KNCW

Wenatchee Valley Rams 48 Palouse Thunder 6

Hermiston Hurricanes 35 Columbia Basin Riverhawks 19

Renton Ravens 0 Tacoma Cobras 40

Umatilla County Panthers 55 Washington Cavaliers 14

Innercity Shine 28 Pierce County Bengals 22

Broomfield Dawgs vs Boise Buccaneers (Cancel)

Boise Buccaneers 39 Idaho Matadors 42

Bitterroot Blaze 27 Helena Bearcats 0

Great Falls Gladiators 39 Clark Fork Rush 0

Idaho Falls Mustangs 28 Upper Valley Vikings 8

Idaho Matadors @ Wyoming Thunder (Cancel)

Magic Valley Bulldawgs 31 Utah Renegades 22

Mini Cassia Diggers 26 Uintah Basin Oilers 12

Missoula Phoenix 54 Gallatin Valley Snow Devils 0

Utah Bears 22 Treasure Valley Spartans 21

Wasatch Revolution 34 Arco Anarchy 30

Carson Ragin Bulls vs Tacoma Cobras (Cancel)

 

April 30

South King Colts 43 Bellingham Bulldogs 38

Kitsap Bears 35 Snohomish Vikings 27

Springfield Buzzards 6 Southern Oregon Renegades 21

South Sound Shockers 23 Yakima Mavericks 13

Portland Raiders 15 Portland Monarchs 69

Grays Harbor Bearcats 31 Vancouver Vipers 38

High Desert Lightning 0 Oregon Outlaws 40

Palouse Thunder 8 Okanogan County Commandos 38   KNCW

Klamath Crusaders 29 Rogue Warriors 30

Columbia Basin Riverhawks 0 Wenatchee Valley Rams 40

Hermiston Hurricanes 7 Spokane Wolfpack 12

Snohomish Thunder 0 Washington Cavaliers 23

Bellingham Blitz 22 Umatilla County Panthers 27

Renton Ravens 20 Tacoma Invaders 19

Innercity Shine 22 Tacoma Cobras 45

Upper Valley Vikings 8 Glacier Knights 26

Arco Anarchy 21 Magic Valley Bulldawgs 13

Bitterroot Blaze 10 Mini Cassia Diggers 2

Dixie Rebels 28 Treasure Valley Spartans 20

Glacier Knights 26 Upper Valley Vikings 8

Great Falls Gladiators 14 Snake River Sabercats 6

Idaho Falls Mustangs 20 Gallatin Valley Snow Devils 9

Idaho Matadors 26 Missoula Phoenix 18

Utah Cobras W Clark Fork Rush L (FFT)

Norwalk Cowboys vs Tacoma Cobras (Cancel)

 

May 7

Yakima Mavericks 41 Bellingham Bulldogs 0

Southern Oregon Renegades 10 Klamath Crusaders 7

Vancouver Vipers 41 Snohomish Vikings 20

Rogue Warriors 21 Springfield Buzzards 41

Grays Harbor Bearcats 29 South King Colts 33  KKNW

High Desert Lightning 0 Portland Monarchs 63

Kitsap Bears 20 South Sound Shockers 17

Portland Raiders 20 Oregon Outlaws 0

Okanogan County Commandos 21 Wenatchee Valley Rams 17   KNCW

Hermiston Hurricanes 21 Palouse Thunder 12

Columbia Basin Riverhawks L Spokane Wolfpack W-FFT

Bellingham Blitz 19 Washington Wolfpack 12

Snohomish Thunder 21 Puget Sound Outlaws 28

Olympic Peninsula Eagles 30 Cascade Xtreme 0

Washington Cavaliers 6 Renton Ravens 28

Boise Buccaneers 8 Innercity Shine 36

Tacoma Invaders 0 Pierce County Bengals 34

Arizona Bengals vs Boise Buccaneers (Cancel)

Bitterroot Blaze 24 Glacier Knights 18

Great Falls Gladiators 30 Gallatin Valley Snow Devils 0

Idaho Falls Mustangs 24 Utah Cobras 17

Idaho Matadors 36 Helena Bearcats 8

Logan Stampede 34 Magic Valley Bulldawgs 0

Mini Cassia Diggers 39 Wyoming Thunder 0

Missoula Phoenix 25 Clark Fork Rush 0

Snake River Sabercats 37 Davis Vipers 14

Utah Valley Desperados 29 Arco Anarchy 21

Upper Valley Vikings @ Boise Buccaneers (Cancel)

 

May 14

Bellingham Bulldogs 6 Kitsap Bears 59

Southern Oregon Renegades 9 Portland Raiders 6

Vancouver Vipers 36 South Sound Shockers 30

Oregon Outlaws 12 Portland Monarchs 49

Snohomish Vikings 25 Grays Harbor Bearcats 28

High Desert Lightning 6 Rogue Warriors 38

South King Colts 15 Yakima Mavericks 20

Klamath Crusaders 14 Springfield Buzzards 20 - Overtime

Okanogan County Commandos 12 Columbia Basin Riverhawks 2   KNCW

Wenatchee Valley Rams 14 Hermiston Hurricanes 13 KWCC

Palouse Thunder 0 Spokane Wolfpack 50

Puget Sound Outlaws 7 Renton Ravens 40

Innercity Shine 28 Olympic Peninsula Eagles 0

Snohomish Thunder 6 Tacoma Invaders 37

Cascade Xtreme 2 Washington Wolfpack 50

Umatilla County Panthers 15 Bellingham Blitz 49

Boise Buccaneers vs Salt Lake City Crush (Cancel)

Tacoma Cobras @ Bellingham Blitz (Cancel)

Mini-Cassia Diggers 21 Glacier Knights 12

Great Falls Gladiators 13 Upper Valley Vikings 0

Helena Bearcats 6 Wyoming Thunder 0

Idaho Falls Mustangs 14 Clark Fork Rush 7

Idaho Matadors 48 Uintah Basin Oilers 0

Snake River Sabercats 17 Bitterroot Blaze 0

Treasure Valley Spartans 19 Arco Anarchy 13

Utah Bears 56 Magic Valley Bulldawgs 0

Utah Cobras 27 Gallatin Valley Snow Devils 7

 

May 21

South Sound Shockers 29 South King Colts 36   KKNW

Klamath Crusaders 14 Portland Raiders 13

Kitsap Bears 30 Grays Harbor Bearcats 24

Portland Monarchs 13 Southern Oregon Renegades 10 USTREAM LIVE

Snohomish Vikings 26 Yakima Mavericks 35

Springfield Buzzards 37 High Desert Lightning 0

Bellingham Bulldogs 18 Vancouver Vipers 59

Rogue Warriors 14 Oregon Outlaws 34

Hermiston Hurricanes 15 Okanogan County Commandos 27   KNCW

Spokane Wolfpack 26 Wenatchee Valley Rams 27

Palouse Thunder W Columbia Basin Riverhawks L FFT

Olympic Peninsula Eagles 0 Tacoma Invaders 40

Innercity Shine 8 Puget Sound Outlaws 6

Snohomish Thunder 6 Bellingham Blitz 46

Renton Ravens 76 Cascade Xtreme 20

Pierce County Bengals 28 Washington Cavaliers 6 (in Tenino)

Umatilla County Panthers 20 Boise Buccaneers 49

Salt Lake City Crush @ Tacoma Cobras (Cancel)

Bend Mountaineers @ Bellingham Blitz (Cancel)

Gallatin Valley Snow Devils 18 Glacier Knights 8

Bitterroot Blaze 14 Clark Fork Rush 12

Great Falls Gladiators 56 Helena Bearcats 6

Idaho Falls Mustangs 12 Wyoming Thunder 0

Missoula Phoenix 34 Davis Vipers 6

Snake River Sabercats 20 Mini Cassia Diggers 19

Uintah Basin Oilers 26 Upper Valley Vikings 6

Utah Cobras 10 Idaho Matadors 7

Utah Shock 48 Magic Valley Bulldawgs 20

Wasatch Revolution 27 Treasure Valley Spartans 6

 

 

May 28

Tacoma Invaders 6 Washington Cavaliers 31 (in Centralia)

 

June 4

Portland Monarchs 34 Bellingham Bulldogs 14

Kitsap Bears 17 Oregon Outlaws 6

Springfield Buzzards  6 Grays Harbor Bearcats 38

Yakima Mavericks 48 High Desert Lightning 8

South Sound Shockers 7 Southern Oregon Renegades 15 USTREAM LIVE

Portland Raiders 24 Snohomish Vikings 14

Rogue Warriors L South King Colts W FFT 

Vancouver Vipers 40 Klamath Crusaders 13

Snohomish Thunder 13 Renton Ravens 34

Washington Wolfpack 28 Innercity Shine 26

Cascade Xtreme 0 Bellingham Blitz 69

Tacoma Invaders 34 Puget Sound Outlaws 6 (in Chehalis)

Washington Cavaliers 0 Pierce County Bengals 18

Tacoma Cobras 63 Umatilla County Panthers 26

Boise Buccaneers @ Bend Mountaineers (Cancel)

Davis Vipers 29 Upper Valley Vikings 20

Dixie Rebels 69 Magic Valley Bulldawgs 6

Gallatin Valley Snow Devils 6 Bitterroot Blaze 0

Idaho Falls Mustangs 23 Mini Cassia Diggers 12

Missoula Phoenix 25 Helena Bearcats 0

Snake River Sabercats 41 Uintah Basin Oilers 6

Treasure Valley Spartans 21 Logan Stampede 0

Utah Shock 42 Arco Anarchy 34

Great Falls Gladiators 56 Glacier Knights 0

 - WFL Playoffs: Hermiston Hurricanes 14 Okanogan County Commandos 15

 - WFL Playoffs: Spokane Wolfpack 7 Wenatchee Valley Rams 14

 

June 11

Snohomish Vikings 6 Springfield Buzzards 27

Oregon Outlaws 12 South Sound Shockers 16

High Desert Lightning 7 Kitsap Bears 41

South King Colts 27 Portland Monarchs 49

Bellingham Bulldogs 24 Portland Raiders 25

Grays Harbor Bearcats 53 Rogue Warriors 20

Southern Oregon Renegades 42 Vancouver Vipers 7

Klamath Crusaders 0 Yakima Mavericks 28

Innercity Shine 36 Tacoma Invaders 26

Puget Sound Outlaws 14 Washington Wolfpack 40

Olympic Peninsula Eagles 13 Snohomish Thunder 25

Renton Ravens 0 Bellingham Blitz 70

Tacoma Cobras 38 Boise Buccaneers 18

Bend Mountaineers @ Salt Lake City Crush (Cancel)

Missoula Phoenix 46 Glacier Knights 14

Great Falls Gladiators 24 Bitterrroot Blaze 14

Helena Bearcats 7 Clark Fork Rush 6

Mini Cassia Diggers 26 Idaho Matadors 24

Rocky Mountain Mudd Ducks 32 Magic Valley Bulldawgs 13

Snake River Sabercats 34 Upper Valley Vikings 8

Utah Bears 20 Arco Anarchy 14

Utah Shock 24 Treasure Valley Spartans 18

 - WFL Championship:  Wenatchee Valley Rams 10 Okanogan County Commandos 16

 

June 18

Vancouver Vipers 13 Kitsap Bears 40

Portland Raiders 22 Rogue Warriors 6

Snohomish Vikings 0 South King Colts 17    KKNW

Southern Oregon Renegades 17 Oregon Outlaws 3

Bellingham Bulldogs 8 South Sound Shockers 42

Yakima Mavericks 42 Grays Harbor Bearcats 32

Klamath Crusaders 22 High Desert Lightning 14

Springfield Buzzards 8 Portland Monarchs 42

Washington Wolfpack 74 Renton Ravens 12

Snohomish Thunder 6 Innercity Shine 52

Bellingham Blitz 48 Olympic Peninsula Eagles 0

Cascade Xtreme 14 Puget Sound Outlaws 34

Umatilla County Panthers L Tacoma Cobras W FFT

Bend Mountaineers @ Tacoma Cobras (Cancel)

Boise Buccaneers 25 Pierce County Bengals 15

 - RMFL Playoff Dixie Rebels 48 Arco Anarchy 7

 - RMFL Playoff Great Falls Gladiators 37 Gallatin Valley Snow Devils 0

 - RMFL Playoff Idaho Falls Mustangs 14 Mini Cassia Diggers 0

 - RMFL Playoff Missoula Phoenix 14 Bitterroot Blaze 13

 - RMFL Playoff Snake River Sabercats 10 Idaho Matadors 3

 - RMFL Playoff Utah Shock 26 Treasure Valley Spartans 6 

 

June 25

Grays Harbor Bearcats 34 Bellingham Bulldogs 41

Portland Raiders 13 Springfield Buzzards 7

South Sound Shockers 33  Snohomish Vikings 27 OT

Rogue Warriors 0 Portland Monarchs 75

Yakima Mavericks 17 Kitsap Bears 24

High Desert Lightning 0 Southern Oregon Renegades 42 USTREAM LIVE

South King Colts 66 Vancouver Vipers 6

Oregon Outlaws 6 Klamath Crusaders 36

Olympic Peninsula Eagles 0 Renton Ravens 49

Tacoma Invaders 0 Washington Wolfpack 60

Bellingham Blitz 34 Innercity Shine 28

Cascade Xtreme L Snohomish Thunder W - FFT

Salt Lake City Crush vs Boise Buccaneers (Cancel)

Utah Cobras vs Boise Buccaneers (Cancel) @ American Falls, ID

Bellingham Blitz vs Tacoma Cobras (Cancel)

ICFL All Stars 10 NNFL All Stars 31 (Corvallis, Oregon)

 - RMFL Playoff Great Falls Gladiators 10 Missoula Phoenix 6

 - RMFL Playoff Snake River Sabercats 30 Idaho Falls Mustangs 18 

 

July 2

 

July 9

Snohomish Vikings 19 Bellingham Bulldogs 42

High Desert Lightning 12 Klamath Crusaders 26

Kitsap Bears 20 South King Colts 38

Springfield Buzzards 33 Oregon Outlaws 13

Grays Harbor Bearcats 34 South Sound Shockers 37

Rogue Warriors 6 Southern Oregon Renegades 48

Yakima Mavericks 63 Vancouver Vipers 0

Portland Monarchs 66 Portland Raiders 6

Washington Wolfpack 58 Olympic Peninsula Eagles 7

Puget Sound Outlaws 0 Bellingham Blitz 59

Tacoma Invaders W Cascade Xtreme L - FFT

Renton Ravens 31 Innercity Shine 46

Douglas County (CO) Reign 26 Boise Buccaneers 21

Tacoma Cobras @ Salt Lake City Crush (Cancel)

Bellingham Blitz @ Bend Mountaineers (Cancel)

 - RMFL AA Championship Great Falls Gladiators 27 Snake River Sabercats 9 

 

July 16

 - PFL Playoffs: Vancouver Vipers 0 Kitsap Bears 45

 - PFL Playoffs: Yakima Mavericks 14 South King Colts 20 (overtime)

 - PFL Playoffs: Springfield Buzzards 24 Portland Monarchs 14

 - PFL Playoffs: Portland Raiders 12 Southern Oregon Renegades 15

 - PDFL Bowl III - Boise Buccaneers 7 Tacoma Cobras 40

Bellingham Blitz 61 Tacoma Invaders 12

Snohomish Thunder 0 Washington Wolfpack 59

Olympic Peninsula Eagles 0 Puget Sound Outlaws 34

Bend Mountaineers @ Boise Buccaneers (Cancel)

Innercity Shine W Cascade Xtreme L - FFT

 

July 23

 - PFL Playoffs South Championship: Springfield Buzzards 6 Southern Oregon Renegades 21

 - PFL Playoffs North Championship: South King Colts 7 Kitsap Bears 28

 - WWFA Playoffs:  Tacoma Invaders 34 Renton Ravens 41

 - WWFA Playoffs:  Puget Sound Outlaws 0 Innercity Shine 47

Salt Lake City Crush @ Bend Mountaineers (Cancel)

Pierce County Bengals 6 Boise Buccaneers 14

 

July 30

Tacoma Cobras @ Bend Mountaineers (Cancel)

Idaho Falls Mustangs @ Boise Buccaneers

 - PFL Championship: Southern Oregon Renegades 14 Kitsap Bears 28

 - WWFA Playoffs:  Innercity Shine 20 Washington Wolfpack 29

 - WWFA Playoffs:  Renton Ravens 12 Bellingham Blitz 49

 

Aug 6

 - WWFA Championship: Washington Wolfpack 16 Bellingham Blitz 55

 

Aug 13

Everett JC Club Red Raiders 57 Olympic Peninsula Eagles 10

 

Aug 20

Everett JC Club Red Raiders @ Snohomish County Thunder (Canceled)

Kitsap Bears 12 Pacifica Islanders 43 (Lake Tahoe Bowl)

 

Sep 24

- K41 Skittlez Bowl II:  Southern Oregon Renegades vs All-Stars

 

Oct 8

Wild West All Stars 0 Bellingham Blitz 38 (Las Vegas)

 

Nov 12

 - FWFA Championship:  Bellingham Blitz @ Vegas Trojans (Canceled)

 - FWFA Bowl: Washington Wolfpack @ Las Vegas Demolition (Canceled)

 

 

 
 
 
 
  2011 GNFA GREATER NORTHWEST FOOTBALL ASSOCIATION.